„To, čemu vzdorujete, přetrvává “

9. září 2020
… je citát, který patří švýcarskému psychoanalytikovi a antropologovi Carlu Gustavovi Jungovi a jehož prostřednictvím nám vysvětluje, jak se vše, co jsme interně nepřijali, vrací v podobě osudu ve vnějším světě. Jinými slovy, pokud odmítáte poslouchat signály, které vám vysílají vaše tělo a mysl (např. pocity, myšlenky, emoce, vzpomínky, bolesti ….), budou tyto signály vysílány znovu a znovu, dokud je nepřijmete.
Co, přesně to znamená?
Pokud vzdorujeme hněvu, jsme vždy naštvaní, … pokud vzdorujeme smutku, jsme vždy smutní, … pokud odoláváme utrpení, trpíme, … pokud odoláváme zmatku, pak jsme stále zmatení… Myslíme si, že odoláváme určitým stavům mysli, protože existují, ale ve skutečnosti existují, protože jim odoláváme. Budete-li se stále trápit negativními pocity a myšlenkami, nepřijdou sami od sebe pocity štěstí a radosti. Zaměříte-li však pozornost na řešení problému a nikoli na vzdor vůči němu, oslabíte problém.
Připomíná mi to prohlášení Matky Terezy z Kalkaty, když ji pozvali na protiválečnou demonstraci, a ona odpověděla: „Protiválečné demonstrace se nikdy nezúčastním, ale pokud ji zorganizujete ve prospěch míru, pozvěte mě“. To znamená „nevzdorovat“, ale soustředit pozornost, tedy myšlenky a energii na to, v čem je řešení problému.