Sebeuklidňování jídlem „Přejídání“

9. srpna 2017

Co s NLP můžeme změnit!

Téma: „Přejídání“

S obdobím léta a dovolených je (hlavně u žen) velice aktuální téma hubnutí, kontrola váhy a také přejídání.  Proto tento fenomén sebeuklidňování jídlem s klienty řeším nyní častěji při terapiích NLP.

Uklidňování jídlem tzv. „Sebeuklidňování“ neboli regulace emocí, nastává tehdy, když jíme pro to, abychom odbourali stres, zlepšili si náladu a prodloužili si pozitivní emoční pocity.

Pří stresovém přejídání se chceme zbavit nervozity nebo pocitu, že je toho na nás moc.  Při emočním přejídání reagujeme jídlem na nejrůznější pocity (pozitivní i negativní). Někdy se během jídla cítíme tak dobře, že nechceme, aby to skončilo.

Všemožné knihy o přejídání vám neporadí, jakým uklidňujícím činnostem se místo jídla věnovat. Tyto knihy a výživový poradci se zabývají hlavně tím, co jíte a vysvětlují vám nutriční složení stravy, upravují fyzickou aktivitu, ale už neřeší, co vás vede k nadměrné konzumací jídla „PŘEJÍDÁNÍ“.

Svým klientům říkám: „Jako první krok ke změně si zkuste aspoň týden pozorovat a zaznamenávat situace, ve kterých hledáte uklidnění jídlem. Zapište si přesně ten moment, kdy se rozhodnete po jídle sáhnout. Současně si zaznamenejte, co v té chvíli vidíte, slyšíte, cítíte a co si říkáte uvnitř své hlavy.“ Na těchto tzv. spouštěčích poté můžeme s klientem za pomoci technik NLP pracovat a naučit se spousty sebeuklidňujících technik, které dokážou nežádoucí chování klienta navždy změnit.

Na každé práci je nejdůležitější začátek.

– PLATON

Jedna velice jednoduchá, ale účinná technika 

Když se nedaří přestat myslet na jídlo, zaměřte se na své smyslové vnímání.
1. Co cítíte?
2. Co slyšíte?
3. Co vnímáte dotekem? (dotek oblečení na vaší pokožku, zem pod nohama…)
4. Řekněte jaké 4 barvy vidíte před sebou.
5. Vyjmenujte 5 věcí, které právě před sebou vidíte.

– vyčistíte si hlavu a přestanete myslet na jídlo, jednotlivé kroky opakujte dokud vás myšlenka na jídlo stále intenzivně přitahuje –