Pomáhá mi KAIZEN 😊

16. června 2017

Něco málo o japonské metodě Kaizen. Jejím základem je pravidlo „jedné minuty“.

Každý den ve stejnou dobu se zabývám určitou věcí jednu minutu. Tak například: přečtu stránku v cizím jazyce, udělám několik dřepů, medituji……   Prostě cokoli bych ráda dělala, ale stále to odkládám. Již několikrát se mi stalo, že jsem se s velikým odhodláním do něčeho pustila, ale protože jsem si naložila velkou zátěž, nevydrželo mi to dlouho a přestalo mě to  bavit. Prostě jsem si nevytvořila dostatečně silný NÁVYK. Převálcovaly mě vlastní výmluvy, proč zrovna „nemohu“.  Pouhá jedna minuta je pro naše vědomí, tak krátkým okamžikem, že nám nebude činit problém věnovat jí tomu, co chceme dělat. Když budete takto postupovat každý den, utvoříte si dostatečně silný návyk a po čase začnete časový limit jedné minuty překračovat.

A víte proč? Protože se postupně začnete zbavovat pocitu provinilosti a bezmoci, že to, pro co jste se rozhodli, nebylo dosaženo. Místo toho vás naplní pocit spokojenosti a úspěchu.

Když jsem byla malá holka, rodiče mi říkali „Když se nebudeš dost snažit, tak toho nikdy nedosáhneš“, známá věta nás rodičů „Když se nebudeš učit, nic z tebe nebude“ ?. Bohužel náročné úkoly a požadavky dokážou spíše odradit nežli povzbudit a pak se výsledek nedostaví.

Kaizen (Kai = změna 持续, zen = k lepšímu 改善) – jak výstižná motivace! 

„Cesta, která má tisíce mil, musí začít prvním krokem.“ Lao’C